Odwagi! Nie musisz być doskonała! – Reshma Saujani – Publicat

Książka “Odwagi! Nie musisz być doskonała!” została nareszcie wydana w Polsce! Cieszy mnie to ogromnie, gdyż Reshma Saujani od dawna inspiruje kobiety na całym świecie, a jej kultowa już organizacja Girls Who Code rozrasta się w ekspresowym tempie, przyciągając coraz więcej dziewczyn, które nie boją się stawiać czoła nowym technologiom. Głównym celem książki, zainspirowanej słynnym wystąpieniem Reshmy na TED Talks, jest wsparcie i zachęcenie kobiet do porzucenia presji perfekcjonizmu oraz standardów piękna, które kontrolują nasze życie. Podobnie jak większość dziewczyn, autorka przywykła robić tylko to, w czym była świetna, rzadko decydowała się na kroki, które mogłyby ją wyrzucić poza strefę komfortu i bezpieczeństwa. Reshma wielokrotnie słyszała to samo od kobiet, z którymi spotykała się w całych Stanach Zjednoczonych, niezależnie od ich pochodzenia, wieku czy statusu majątkowego. Właśnie dlatego postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i napisać poradnik. “Odwagi! Nie musisz być doskonała!” to przekonująca i odważna lektura, pewnego rodzaju manifest, by uwolnić kobiety od presji społecznych oczekiwań.

Reshma Saujani szczerze opisuje swoją historię i doświadczenia, gdy dopiero w wieku 33 lat nauczyła się być odważna, zarówno w pracy, jak i życiu osobistym. Od tego czasu regularnie ćwiczy podejmowanie śmiałych decyzji, założyła technologiczny start-up, nie mając dużej wiedzy o programowaniu, motywuje i wspiera inne kobiety. Dzięki nauce kodowania, fundacja Girls Who Code zaczęła uczyć dziewczynki większej pewności siebie i odwagi. Reshma opisuje historie różnych osób, dzieli się radami i wskazówkami: co robić, by odważne działania i podejmowanie decyzji stało się codziennym nawykiem każdej z nas. Książka pełna jest anegdot o kobietach, które spotkała na swojej drodze i prezentuje dowcipny sposób na ujawnienie rzeczywistości stojącej za naszym perfekcjonistycznym sposobem myślenia.

Historia Saujani jest jedną z wielu, która pokazuje, że kobiety muszą czuć się dobrze z porażką. Autorka opisuje, dlaczego porzuciła dobrze płatną pracę, by następnie ponieść druzgocącą klęskę, ale wróciła i zbudowała na niej coś jeszcze lepszego. I przede wszystkim zobaczyła ogromną różnicę płci w branży technologicznej, co było dla niej motorem napędowym do stworzenia technologicznej fundacji non-profit, by wspierać młode kobiety w nauce programowania.

“Chłopców uczy się odwagi, a dziewczynki – perfekcji”. Autorka szczególnie podkreśla w książce różnice płci, jak od najmłodszych lat wpaja się dziewczynkom, że mają być grzeczne, bawić się bez ryzyka, dobrze uczyć, nie wpinać za wysoko, być posłuszne, śliczne oraz miłe, by wszyscy je lubili. Kieruje się je ku dziedzinom, w których są świetne, a trzyma z daleka od tych, do których nie mają wrodzonych predyspozycji. Te dobre intencje i “ochrona”, rzutują potem w dorosłym życiu na podejmowanie ryzyka i sięganie po sukcesy. Tymczasem chłopcy otrzymują całkowicie odwrotny przekaz. Są uczeni odkrywania świata, ryzykownych zabaw, wspinania się na najwyższe drzewa. Zachęca się ich, by poznawali nowe rzeczy, narzędzia, gadżety, by majsterkowali i nie bali się przygód, a po każdym upadku od razu wstawali na nogi i wracali do gry. Takie wychowanie sprawia, że wiele kobiet boi się później w dorosłym życiu porażek i nie chce ryzykować, wychodzić ze swojej strefy komfortu, obawiając się osądu i kompromitacji. Zupełnie inaczej niż mężczyźni, którzy częściej ryzykują i rzucają się na głęboką wodę bez chwili zastanowienia.

W pierwszej części książki, Reshma opisuje wszystkie “drogi infekcji perfekcjonizmu”, od korzeni, nastawienia, po kult doskonałości, by następnie obalić sześć mitów:
– nienaganne równa się doskonałe,
– jak tylko wszystko będzie idealnie, ja też będę szczęśliwa,
– jeśli nie dojdę do perfekcji, wszystko się zawali,
– perfekcja to synonim mistrzostwa,
– porażka nie wchodzi w grę,
– muszę być perfekcyjna, żeby iść w górę.
W drugiej połowie przedstawia konkretne strategie dla kobiet w przezwyciężaniu negatywnych myśli i postaw, i niczym najlepsza przyjaciółka-trener, dzieli się silnymi spostrzeżeniami i praktykami, jak pozbyć się lęków, które zagłuszają nasze marzenia, uczynić męstwo nawykiem na całe życie i wybierać odwagę zamiast doskonałości.

To wszystko sprawia, że książka jest tak uniwersalna i daje niezłego motywującego kopa. Może sięgnąć po nią każdy, nieważne z jakiej branży, z jakimi doświadczeniami na koncie. Czytajcie “Odwagi! Nie musisz być doskonała!” – to idealna książka na zakończenie starego i wystartowanie w nowy rok, bez konieczności tworzenia kolejnej listy postanowień.

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie / Publicat (2019)

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii motywacja, Publicat, recenzja i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*