Getting Things Done dla nastolatków. Jak ogarnąć wiele spraw i zyskać mnóstwo czasu – David Allen, Mike Williams, Mark Wallace HELION / OnePress

Nastolatkowie mierzą się dzisiaj z wieloma nowymi wyzwaniami, które dorosłym mogą wydawać się niezrozumiałe lub nieistotne. Na pierwszy plan wysuwa się zalew informacji oraz ogromna presja społeczna, zarówno w kontaktach osobistych, jak i internetowych. Bardzo mało czasu i uwagi poświęca się na edukację i trenowanie młodego pokolenia, po tym jak poruszać się po niespotykanej ilości rzeczy, wkraczających co dzień w ich życie. Często się słyszy, że młodzież jest przeciążona, rozproszona i konieczna jest im pomoc w trenowaniu bezstresowej produktywności, tempa pracy i pewności siebie. “Getting Things Done dla nastolatków”, najnowsza książka autorstwa Davida Allena, Mike’a Williamsa i Marka Wallace’a, to pozycja obowiązkowa, przedstawiająca strategię w pokonywaniu tych przeszkód, na podstawie kultowej już na całym świecie metody Getting Things Done® Davida Allena.

Głównym zadaniem poradnika jest pomóc młodzieży w unikaniu wielu typowych pułapek, które mogą się zdarzyć, gdy wchodzimy w dorosłość bez posiadania ważnych umiejętności organizacyjnych. To również idealne źródło wiedzy dla rodziców, którzy znają już system GTD i chcą wspólnie z dziećmi zacząć stosować jego zasady. Bezcenne będą konkretne przykłady, wskazówki i ćwiczenia w rozwijaniu produktywności i umiejętności radzenia sobie ze wzrostem liczby obowiązków w miarę upływu czasu. Koncepcje GTD zostały przedstawione w bardzo przystępny sposób, uzupełnione o wiele ilustracji i tabel, a materiały i przykłady koncentrują się głównie na zagadnieniach typowych dla młodzieży, jak: szkoła, prace domowe, rodzina i przyjaciele. Książka pomaga uporządkować zadania w użyteczne kategorie, uczy jak uwolnić umysł, tworzyć rozsądne systemy i jak je uruchamiać we właściwym miejscu i czasie – poprzez zaangażowanie, odpowiednie planowanie, kreatywność i refleksję.

Książka dedykowana jest dla nastolatków, tym samym pozbawiona jest tonu biznesowo – korporacyjnego i spogląda na codzienne życie młodzieży: zarówno na możliwości, jak i przeszkody. Główne koncepcje GTD zostały oczywiście zachowane, ale wszystkie kluczowe elementy są zaimplementowane w sposób atrakcyjny dla młodego czytelnika. Podręcznik jest bardzo dobrze opracowany, łatwy do przerobienia i świetnie zilustrowany, co pomaga momentalnie zrozumieć wszystkie najważniejsze procesy i techniki. Są one proste, praktyczne i wymagają natychmiastowego zastosowania podczas przerabiania treści. Czytelnik pozna 5 kroków pomagających w uzyskaniu kontroli, poziomy skupienia dla uzyskania właściwej perspektywy oraz mapę planowania, by mieć kontrolę oraz perspektywy w odniesieniu do sytuacji i projektów wymagających większego przemyślenia. W każdym rozdziale zawartych zostało wiele wskazówek, pytań, tabel z danymi, opisy pułapek, porad (teoria i praktyka) oraz podsumowanie, które zbiera wszystkie kluczowe aspekty, pojęcia i pytania do dalszej dyskusji.

Kreatywność i koncentracja stają się coraz bardziej cenne i pożądane w obecnym zalewie informacji. Tym samym po książkę “Getting Things Done dla nastolatków” powinien sięgnąć każdy młody człowiek, który co dzień musi stawiać czoła wyzwaniom i sprawom wymagającym szybkiego i mądrego podejmowania decyzji. Stosując kilka naprawdę prostych reguł można nauczyć się planowania i realizowania projektów szkolnych i pozaszkolnych, nabrać większego przekonania w słuszności decyzji, przygotować się do zmian, różnych życiowych wydarzeń oraz poznać spory zestaw narzędzi, dzięki którym ograniczy się stres i zwiększy pewność siebie, kreatywność, odwagę. Gruntowne studiowanie treści z dziećmi okaże się w pewnością bardzo korzystne również dla dorosłych, którzy odbędą podróż w czasie i przypomną sobie swoje pierwsze doświadczenia i zmagania we wchodzeniu w dorosłość. Polecam!

Wydawnictwo: Onepress / Helion (2020)

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Helion, motywacja, OnePress, recenzja i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*