Zacznij od Pythona. Pierwsze kroki w programowaniu – Zofia Matusiewicz Helion

Jeśli jeszcze nie zaczęliście programować w Pythonie ani w żadnym innym języku i właśnie przymierzacie się do rozpoczęcia wyzwania, zastanawiając się co wybrać, to książka „Zacznij od Pythona. Pierwsze kroki w programowaniu” Zofii Matusiewicz, która ukazała się nakładem wydawnictwa Helion, będzie dla Was idealna na start. To publikacja zupełnie inna niż obecnie dostępne na rynku, przepełniona głównie przykładami, zadaniami, zagadkami logicznymi, świetnie rozrysowanymi schematami i algorytmami, a jej mniejszy format i broszurowe wydanie sprawiają, że można mieć ją zawsze pod ręką. Autorka, z wykształcenia doktor nauk matematycznych, z zamiłowania informatyczka i popularyzatorka programowania, przekonuje, że to właśnie język Python jest idealny dla początkujących.

Python uważany jest za jeden z najprostszych języków, którego najkrótszy program zajmuje tylko jedną linijkę kodu. Ma prostą, intuicyjną składnię, która cechuje się przejrzystością i zwięzłością. Jest czytelny, wydajny, szybki w nauce i dostępny dla każdego na wyciągnięcie ręki. Nie należy go jednak lekceważyć, gdyż im dłużej się w nim programuje, tym więcej możliwości otwiera przed deweloperami, którzy piszą w nim złożone i profesjonalne aplikacje. „Zacznij od Pythona” to praktyczny zeszyt ćwiczeń, adresowany w szczególności do młodzieży oraz dorosłych, stawiających pierwsze kroki w programowaniu. Książka rozpoczyna się od razu od części praktycznej, nawiązującej do opisanej bardziej szczegółowo w dalszej części treści. Dzięki temu żółtodzioby mogą utrwalić wszystkie najważniejsze informacje, a osoby, które widzą już trochę o programowaniu mogą pominąć niektóre prostsze rozdziały i przejść do trudniejszych zadań. Zanim to jednak nastąpi, zainstalujecie najpierw środowisko do pracy – Python Anaconda, z wygodnym edytorem Jupyter Notebook.

W pierwszych rozdziałach opisane zostały oczywiście najprostsze zadania, jak wyświetlanie tekstu na ekranie, tworzenie kilku zmiennych, przypisywanie im wartości, wyświetlanie i wprowadzanie danych czy wykonywanie podstawowych działań arytmetycznych. Po opanowaniu totalnych podstaw, autorka prezentuje krótkie wprowadzenie do algorytmów i kolejne ćwiczenia, w których trzeba rozwiązywać różne problemy. Dalej są funkcje, instrukcje warunkowe, pętle, tablice, refaktoryzacja i algorytmy warunkowe i co za tym idzie, coraz bardziej zaawansowany zestaw zadań oraz projekt końcowy. Dodatkowo pod koniec każdego rozdziału zamieszczony został komplet zadań do samodzielnego rozwiązania, dzięki którym można sprawdzić czy dany materiał został w pełni opanowany (uwaga, nie ma tu podpowiedzi ani rozwiązań!).

„Zacznij od Pythona” to książka, z którą zaczniecie programować już od pierwszych stron. Zofia Matusiewicz ciekawie i przystępnie prezentuje treści, które w zupełności wystarczą, żeby opanować podstawy Pythona, który jest obecnie jednym z najpopularniejszych języków programowania, wykorzystywanym na całym świecie.

Wydawnictwo: Helion (2020)

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii dzieciaki do kodu, Helion, programowanie, Python, recenzja i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*