Statystyka bayesowska na wesoło – Will Kurt PWN (Konkurs)

Książka „Statystyka bayesowska na wesoło”, nowość od Wydawnictwa PWN, to absolutny hit zarówno dla wszystkich zagorzałych fanów statystyki, jak i osób, które jeszcze nigdy nie parały się tą dziedziną, a bardzo chciałyby zacząć. Jej autor, Will Kurt od kilku lat jest analitykiem danych i na co dzień używa statystyki bayesowskiej do rozwiązywania biznesowych problemów. Ale badanie prawdopodobieństwa było od dłuższego czasu niezwykle ważne zarówno w jego życiu zawodowym, jak i osobistym. „Statystykę bayesowską na wesoło” napisał z myślą o każdym, kto chce zyskać solidne podstawy związane ze statystyką, teorią prawdopodobieństwa, wnioskowaniem bayesowskim, by lepiej rozumować o niepewności i trafniej podejmować decyzje. Autor przekonuje, że jest to fascynujący obszar badań pełen pytań, które z pozoru mogą wydawać się proste, ale szybko ujawniają się jako naprawdę trudne problemy. Tym samym po książkę może sięgnąć każdy począwszy od badaczy i analityków danych, inżynierów, programistów, po sprzedawców, marketingowców czy prezesów – każdy kto spotyka się z niepewnością w codziennych obszarach i musi szybko podejmować decyzje.

Książka zakłada, że czytelnik posiada podstawową orientację z programowania i matematyki na poziomie liceum, jest w niej użytego trochę kodu napisanego w języku R, jednak absolutnie nie wymaga znacznej wiedzy dotyczącej statystyki czy analizy matematycznej. Co więcej, w lepszym zrozumieniu czym jest wnioskowanie bayesowskie, autor używa klocków Lego, Gwiezdnych Wojen, UFO i gumowych kaczuszek czym udowadnia, że ​​statystyka nie musi być wcale nudna i może wszystkim przynieść korzyści. Warto tu również podkreślić, że nie ma na rynku wielu tego typu pozycji, które przedstawiają kluczowe koncepcje i przeprowadzają przez rozumowanie bayesowskie w taki sposób, jak robi to Will Kurt.

Wnioskowanie bayesowskie, inaczej statystyka bayesowska to metoda wnioskowania statystycznego, dotycząca tego, jak prawdopodobieństwo reprezentuje naszą niepewność o danej informacji. Wszystkie narzędzia i techniki statystyki bayesowskiej mają intuicyjny sens i ma ona zastosowanie w wielu różnych dziedzinach, jak inżynieria, badania naukowe, sport, medycyna czy prawo. Książka przedstawia metody bayesowskie w jasny, zwięzły i intuicyjny sposób, prezentując ciekawe, zabawne i jednocześnie angażujące przykłady, jak UFO, rzut monetą, gry karciane, klocki Lego, scenę z filmu „Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakuje”, współczynniki konwersji e-maili, czy gumowe kaczki. Tym samym angażuje czytelnika już od pierwszych stron, by stosować myślenie bayesowskie, nie przytłaczając go ogromem potencjalnych możliwości analitycznych. Autor unika niepotrzebnych sformułowań, tym samym czyniąc książkę prostą i wciągającą.

„Statystyka bayesowska na wesoło” to książka całkowicie odpowiednia na przyspieszony kurs stosowanej statystyki bayesowskiej. Została ona podzielona na cztery główne części: wprowadzenie do prawdopodobieństwa, prawdopodobieństwo bayesowskie i prawdopodobieństwo a priori, estymacja parametrów oraz testowanie hipotez: serce statystyki, które są bardzo przydatne dla każdego początkującego naukowca zajmującego się danymi. Autor przedstawia przekonujące argumenty na temat tego, jak metody bayesowskie można wykorzystywać do zrozumienia otaczającego nas świata na podstawie zaobserwowanych danych oraz jak możemy odwzorować codzienne doświadczenia na myślenie bayesowskie. Dzięki praktycznym ćwiczeniom zamieszczonym pod koniec każdego rozdziału i intuicyjnym wyjaśnieniom, książka łączy w sobie zarówno rzetelność, jak i przejrzystość, a my tym samym możemy sprawdzić, czy dobrze zrozumieliśmy przerobiony materiał.

„Statystyka bayesowska na wesoło” to świetny zestaw narzędzi dla każdego początkującego naukowca danych. Wszystkie opisane przykłady i techniki są intuicyjne i przydatne do przekształcania abstrakcyjnych lub ograniczonych danych w praktyczne informacje. Po książkę powinien sięgnąć każdy, kto chce nauczyć się, jak myśleć statystycznie, podejmować lepsze decyzje i rozwiązywać rzeczywiste problemy, używając intuicji, statystyki i matematyki, a przy okazji świetnie się przy tym bawić.

Wydawnictwo: PWN (2020)

KONKURS (zakończony)!

Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym do wygrania są 2 egzemplarze książki „Statystyka bayesowska na wesoło”. Aby wziąć w nim udział należy odpowiedzieć na pytanie: Jak nazywa się blog prowadzony przez Willa Kurta?

Odpowiedzi z dopiskiem „konkurs” przesyłajcie na adres info@signum-temporis.pl do 11 października br. Książka trafi do 5 i 16 osoby, która prześle do nas poprawną odpowiedź.*

Nagrodą jest książka wydawnictwa PWN @PWNSTEM

Zapraszamy do śledzenia nas również na Facebooku oraz Instagramie!

*Prosimy nie umieszczać swoich danych osobowych w odpowiedziach konkursowych. Poprosimy o nie tylko laureatów konkursów.

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii it.pwn, konkursy, programowanie, PWN STEM, recenzja, statystyka, Wydawnictwo Naukowe PWN i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*