Certyfikowany tester ISTQB. Poziom podstawowy – Adam Roman, Lucjan Stapp HELION

ISTQB® (International Software Testing Qualifications Board), czyli Międzynarodowa Rada ds. Testowania Oprogramowania została założona w listopadzie 2002 roku i jest stowarzyszeniem non-profit, prawnie zarejestrowanym w Belgii. Rada zdefiniowała schemat „ISTQB® Certified Tester”, który stał się światowym liderem w certyfikacji kompetencji w testowaniu oprogramowania. Tym samym certyfikaty ISTQB® to uznawane na całym świecie dokumenty, które nie tylko potwierdzają opanowanie wiedzy w zakresie koncepcji testowania, ale również są coraz częściej wymagane przy rekrutacji na niektóre stanowiska związane z rozwojem jakości. Kwalifikacja na poziomie podstawowym stała się już standardem i naczelnym wymogiem na stanowisku Software Tester, ale coraz częściej do certyfikacji przystępują również osoby pełniące inne role w projektach IT: kierownicy projektów, analitycy biznesowi czy menedżerowie jakości i zasobów.

Sylabus poziomu podstawowego stanowi podstawę programu ISTQB®. Na rynku istnieje obecnie szereg kursów przygotowujących do zdobycia certyfikatu na poziomie podstawowym w wersji 2018. Co więcej w internecie znaleźć można sporo materiałów, grup, blogów, na których, poza sylabusem, opierają się osoby samodzielnie przygotowujące do egzaminu. Niestety informacje te są mocno rozproszone, często nieaktualne bądź niepełne. Poza samą teorią, najczęściej poszukuje się również przykładowych zestawów zadań i egzaminów próbnych, których ilość, ze względu na zmiany, jest póki co niewielka.

Dr hab. Adam Roman i dr Lucjan Stapp – eksperci, z pewnością świetnie znani każdemu testerowi, który jest na bieżąco z publikacjami z zakresu testowania lub przygotowuje się do egzaminu ISTQB, stworzyli nowy podręcznik do samodzielnej nauki na podstawie sylabusa z 2018 roku. „Certyfikowany tester ISTQB. Poziom podstawowy” wydany we wrześniu tego roku przez wydawnictwo Helion, to zarówno świetnie rozwinięte i dokładnie omówione treści nowego sylabusa, jak i trzy oficjalne przykładowe egzaminy, czyli 120 pytań, dzięki którym można nie tylko zweryfikować swoją wiedzę, ale również zobaczyć, czego spodziewać się na prawdziwym teście. Ponadto w książce znalazło się wiele ciekawych przypadków, wykresów, grafów, przykładowych raportów, fragmentów kodu, modeli, tabeli porównawczych i ciekawostek z testowania (oczywiście jest też pierwsza „pluskwa” w historii), których nie znajdziecie w sylabusie.

Zmotywowane osoby z pewnością poradzą sobie z egzaminem bazując tylko na sylabusie i absolutnie trzeba od niego zacząć i porządnie przerobić w całości. Książka Adama Romana i Lucjana Stappa to doskonałe uzupełnienie, dzięki któremu można powtórzyć i usystematyzować tę wiedzę. Publikacja została precyzyjnie opracowana zarówno pod względem merytorycznym i graficznym, tym samym polecam ją również testerom, którzy egzamin ISTQB mają już za sobą. To książka, którą po prostu warto mieć w swojej domowej bibliotece, gdyż będzie się do niej często wracać, czy to podczas przygotowań do rozmów kwalifikacyjnych, czy w celu szybkiego sprawdzania zamieszczonych przykładów, które mogą ułatwić pracę w projektach na początkowym etapie kariery. Co więcej, jest to świetna forma odświeżenia materiału dla osób, które przystępowały do certyfikacji wiele lat temu (i zdecydowanie przyjemniejsza niż sylabus).

Wydawca: Helion (2020)

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Helion, recenzja, testowanie i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*