Linux i obsługa sieci dla profesjonalistów – Rob VandenBrink Helion

Historia Linuxa liczy już ponad 30 lat, kiedy to Linus Torvalds rozpoczął pracę nad pierwszą wersją jądra Linux. Do dnia dzisiejszego system jest szeroko używany na różnych platformach, od komputerów osobistych, telefony komórkowe po serwery i urządzenia wbudowane, a dzięki swojej elastyczności i niezawodności, zdobył uznanie wśród profesjonalistów IT, programistów i entuzjastów technologii na całym świecie. W 2017 roku Android (a tym samym Linux) został oficjalnie okrzyknięty najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie! Linux jest wielozadaniowy, wielowątkowy, stabilny i bezpieczny, i wielu użytkowników docenia go za bogactwo dostępnych dystrybucji, które różnią się interfejsem graficznym, narzędziami i pakietami oprogramowania, co pozwala dostosować system do indywidualnych potrzeb.

Na rynku dostępnych jest wiele publikacji na temat Linuxa, my również wielokrotnie pisaliśmy o nim na łamach portalu. Książka „Linux i obsługa sieci dla profesjonalistów. Konfiguracja i stosowanie bezpiecznych usług sieciowych” Roba VandenBrinka, która ukazała się w zeszłym roku nakładem wydawnictwa Helion, to pozycja (jak sam tytuł wskazuje) skierowana głównie do specjalistów IT, administratorów sieci i serwerów, którzy na co dzień już pracują i konfigurują usługi sieciowe i zajmują się bezpieczeństwem sieci, różnymi usługami w chmurze i scentralizowanymi systemami uwierzytelniania. Ale sięgnąć po nią mogą również wszystkie osoby, które chcą nauczyć się zarządzać infrastrukturą sieciową i poznać techniczne aspekty funkcjonowania sieci, gdyż książka szczegółowo omawia, jak działa wiele usług linuksowych, jak je skonfigurować w typowym środowisku oraz jak zabezpieczyć różne sieć przed atakiem hakerów i złośliwego oprogramowania.

Na wstępie autor krótko omawia historię Linuxa i opisuje jego różne dystrybucje, a także doradza, jak wybrać odpowiednią wersję dla własnej organizacji. Po obszernym przeglądzie podstawowej teorii sieci oraz podstawowych poleceń sieciowych, czytelnik otrzymuje opis różnych usług sieciowych, które może uruchamiać Linux oraz sposób ich konfiguracji. W sposób bardzo jasny i przystępny, Rob VandenBrink przedstawia standardy bezpieczeństwa Linuxa na konkretnych, praktycznych przykładach. Wyjaśnia działanie i implementację usługi DNS i DHCP, szczegółowo opisuje procedury niezbędne do zabezpieczenia i przetestowania tych usług pod kątem luk w zabezpieczeniach. Świetnie omawia usługi certyfikatów, narzędzia i techniki monitorowania i analizowania ruchu sieciowego z różnych źródeł, a także dzieli się cennymi uwagami na temat bezpieczeństwa sieci zarówno z perspektywy napastników, jak i obrońców – administratorów.

Książka „Linux i obsługa sieci dla profesjonalistów. Konfiguracja i stosowanie bezpiecznych usług sieciowych” to prawdziwy must have dla każdego profesjonalisty IT związanego z Linuxem, ale to również wartościowa pozycja dla osób, które nie tylko zarządzają siecią, ale tworzą aplikacje, pracują w kulturze DevOps lub zwyczajnie chcą wiedzieć więcej na temat podstawowych konfiguracji i zabezpieczeń sieci. Polecamy!

Wydawca: Helion (2023)

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Helion, historia informatyki, Linux, programowanie, recenzja i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*