Anna Czerwińska – Rydel, ilustracje Marianna Oklejak – Zdobyć koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce

zdobyccover

W Istebnej, w przysiółku Wilcze znajduje się Izba Pamięci Jerzego Kukuczki, miejsce utworzone przez jego żonę Cecylię, gdzie możemy poznać historię wielkiego himalaisty, drugiego człowieka na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum oraz podziwiać pamiątki: fotografie z wypraw, sprzęt wspinaczkowy, medale oraz książki. 24 października 2015 roku minęło 26 lat od jego śmierci. Jerzy Kukuczka zginął na wysokości 8300 metrów na południowej ścianie Lhotse – szczycie z grupy ośmiotysięczników w środkowej części Himalajów Wysokich. Do grona pamiątek po wielkim, pełnym ambicji człowieku dołączyła ostatnio książka Anny Czerwińskiej – Rydel, zatytułowana “Zdobyć koronę”. Znakomita twórczyni biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wybitnych Polakach postanowiła przybliżyć młodym czytelnikom ikonę polskiego i światowego himalaizmu. Książka “Zdobyć koronę” inauguruje działalność Wydawnictwa „Na szczyt” i jest pierwszą częścią trylogii „Bo góry są” (druga część poświęcona będzie Wandzie Rutkiewicz, a trzecia Polakom na Mount Evereście).

zdobyckorone02 zdobyckorone01

 

Autorka podzieliła książkę na trzy części: życie rodzinne w Katowicach, zdobywanie szczytów oraz ostatnia noc w obozie na południowej ścianie Lhotse, tuż przed śmiercią. To noc wspomnień i podsumowań. Wanda Rutkiewicz mawiała: “więcej niż wszystkich alpinistów świata podziwiam ich żony”. Jerzy Kukuczka miał dobre okno pogodowe nie tylko w górach, ale również w życiu. Znalazł kobietę, która rozumiała jego miłość do gór, stale dopingowała go w spełnianiu marzeń i wiernie czekała na jego powrót. Wspomnienia Cecylii Kukuczki oraz synów Macieja i Wojtka odegrały ogromną rolę w powstawaniu tej książki.

Rozdział po rozdziale zdobywamy z Jerzym Kukuczką kolejne szczyty i poznajemy historię jego życia. Widzimy człowieka pełnego ambicji, gotowego na ból, z którym trzeba się zmierzyć podczas wchodzenia na szczyt. Nie brak w książce wspomnień o ciężkich latach komunizmu, o trudnościach związanych z gromadzeniem potrzebnego jedzenia i sprzętu na kolejny wyjazd, ale przede wszystkim pieniędzy i pozwoleń na wejście na górę. Aby spełniać marzenia, Kukuczka musiał niejednokrotnie zagryzać zęby, ale czas oszczędzania i wyrzeczeń rekompensowała kolejna wygrana walka ze słabościami i wejście na szczyt. Wielu polskich himalaistów wspomina go jako najlepszego, prawdziwego wspinacza w Polsce, który w pewnym momencie rozpoczął wyścig z Reinholdem Messnerem o zdobycie Korony Himalajów. Kukuczka stanął na czternastym szczycie jako drugi, ale nawet gdy tego dokonał, nie przestał się wspinać i poświęcił górom całe swoje życie.

“Nauczyłem się jednego. Jeśli człowiek naprawdę czegoś chce, to to zdobywa. Entuzjazm i pasja potrafią pokonać wszelkie przeszkody.”

“Zdobyć koronę” to poruszająca opowieść o pokonywaniu własnych słabości, o wielkich marzeniach, pasjonujących podróżach na koniec świata, prawdziwej przyjaźni opartej na bezgranicznym zaufaniu, ale przede wszystkim to próba przywrócenia pamięci o wielkich ludziach gór, którzy na zawsze w nich pozostali. Książka uzmysłowi młodym czytelnikom, dlaczego tak wielu ludzi poświęca życie wspinaczce, ryzykując przy tym swoje zdrowie i pomoże rozwiać wątpliwości dorosłych, którzy uważają wspinaczkę wysokogórską za szaleństwo. Nie brak w książce wielu klimatycznych ilustracji Marianny Oklejak, map, zdjęć szczytów, obozów i dróg wspinaczkowych. Opowieść Anny Czerwińskiej – Rydel to lektura obowiązkowa przed pierwszą rodzinną wizytą na ściance wspinaczkowej lub przed wyjazdem w góry, dzięki której pomyślimy o wspinaczce nie tylko jako weekendowym hobby i sporcie, ale również sposobie na życie i wielkiej pasji.

“Zawsze wszystkim tłumaczę, że wspinaczka to nie tylko sport. Jeśli komuś zależy po prostu na wysiłku fizycznym, to lepiej, żeby na przykład biegał. Jeśli ktoś chce pracować nad kondycją i rozwinąć mięśnie, polecam pływanie. Jeśli ktoś lubi ryzyko i przebywanie na świeżym powietrzu, sugeruję jazdę konną lub narty. Wspinaczka to coś więcej. To wymaganie od siebie do końca. To świadoma decyzja o wyniszczaniu swojego organizmu na wysokości. To balansowanie na krawędzi (dosłownie) i całkowita zależność od natury. Trzeba to naprawdę kochać, żeby oddać się temu bez reszty. Ja mówię otwarcie – w górach jestem gotowy na wszystko. Kiedy zaczynam wspinaczkę, chcę ją skończyć. Rezygnowanie z wyznaczonego celu, kiedy już jest się tak blisko, uważam za głupotę.”

Wydawnictwo: Na szczyt (2015)
Tekst: Anna Czerwińska-Rydel
Ilustracje i opracowanie graficzne: Marianna Oklejak

http://www.wydawnictwonaszczyt.pl/

http://www.jerzykukuczka.pl

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Anna Czerwińska - Rydel, książki dla dzieci, Marianna Oklejak, recenzja, Wydawnictwo Na szczyt i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*