Jak Unix tworzył historię – Brian W. Kernighan HELION

„Jak Unix tworzył historię” to książka legendarnego kanadyjskiego informatyka Briana W. Kernighana, który przez trzydzieści lat pracował w Bell Labs oraz brał udział w projektowaniu języków AWK i AMPL. Osiągnięć Kernighana – wykładowcy na Uniwersytecie Princeton – jest naprawdę wiele, ale jednym z kluczowych jest z pewnością jego zaangażowanie w rozwój Unixa. W swojej najnowszej książce opisuje on obszerną historię tego niezwykle wpływowego i powszechnie używanego systemu operacyjnego, a wszystko przedstawia z własnej, osobistej perspektywy. Rozwijany od 1969 roku Unix był na początku w dużej mierze produktem kolegów Kernighana z Bell Labs: Kena Thompsona i Dennisa Ritchiego. Jednak Kernighan aktywnie wnosił swój wkład niemal od samego początku prac, tym samym jego osobiste spojrzenie oraz ogromna wiedza dodaje książce wiele wartości. Tym bardziej, że autor przez cały czas zachowuje świetną równowagę pomiędzy „oficjalną historią”, a własnym zaangażowaniem w rozwój Unixa, przytaczając masę zabawnych anegdot oraz jasno i metodycznie wyjaśniając pojęcia związane z Unixem i jego ekosystemem.

UNIX, który jest kalamburem określenia Multics, który był dla niego wzorem, został po raz pierwszy wydany w listopadzie 1971 roku. Już w latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co szybko zaowocowało powstaniem wielu jego odmian i implementacji, a część z nich, jak na przykład GNU/Linux oraz macOS, jest w użyciu do dnia dzisiejszego. Unix zaczął być przenoszony na coraz więcej systemów i już w latach 80. zdominował rynek systemów operacyjnych. Książka umieszcza również rozwój Unixa w kontekście współczesnej informatyki, gdyż wiele dzisiejszych urządzeń komputerowych obsługuje systemy operacyjne, które mają z nim pewne połączenie. I chociaż Unix ma już ponad 50 lat, nadal ma spory wpływ na dzisiejsze komputery, a świetnie napisana książka Briana W. Kernighana z pewnością pomaga zrozumieć, dlaczego tak się właśnie dzieje.

„Jak Unix tworzył historię” będzie z pewnością perełką dla osób zainteresowanych historią komputerów, Unixem i programowaniem, ale jest to również świetna pozycja dla czytelników, którzy nie mają jeszcze doświadczenia z wierszem poleceń powłoki systemowej, ale chcieliby zacząć z nim pracować i lepiej zrozumieć znaczenie wielu jego elementów, a są one omawiane przez Kernighana naprawdę świetnie. Autor na 220 stronach z masą zdjęć i ilustracji potrafił zapakować mnóstwo szczegółów, koncentrując się na interesujących innowacjach w Unixie i innowacyjnych programach, które stały się standardowymi elementami jego ekosystemu. Ponadto Kernighan poświęca wiele miejsca na wspomnienia o swoich kolegach oraz o tym, jak wyglądało środowisko pracy w Bell Labs. Tytuł obejmuje większość tego, czym zajmuje się książka: lata tworzenia systemu Unix wraz z wyjaśnieniem kluczowego oprogramowania, które zostało w jego ramach opracowane. To zwięzła, wyczerpująca i przejrzysta opowieść bardzo utalentowanego pisarza, która ma ogromne znaczenie, zważywszy na fakt, że żył on tym tematem od środka i na zewnątrz.

Wydawca: Helion (2021)

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Helion, historia informatyki, programowanie, recenzja i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*