SQL. Analiza danych za pomocą zapytań. Warsztaty praktyczne – HELION

Język zapytań SQL (Structured Query Language) wykorzystywany jest w praktycznie każdej relacyjnej bazie danych i do dnia dzisiejszego technologie te stanowią podstawowe narzędzia w większości firm, które korzystają z dużych ilości danych. Znajomość języka SQL przydaje się w każdym projekcie, używają go na co dzień programiści, testerzy oprogramowania, inżynierowie baz danych, analitycy danych, co więcej umiejętności te są coraz lepiej opłacane na rynku. Nowe wydanie książki „SQL. Analiza danych za pomocą zapytań. Warsztaty praktyczne” napisana przez zespół ekspertów zajmujących się analizą danych, prezentuje, jak skutecznie przesiewać i przetwarzać informacje z surowych danych i uzyskiwać realne wyniki, nawet bez posiadania wcześniejszego doświadczenia w tej dziedzinie.

Matt Goldwasser, Upom Malik i Benjamin Johnston przedstawiają czym jest analiza danych i dlaczego jest tak ważna i kluczowa, szczególnie w czasach, gdy mamy dostęp do terabajtów danych. Pokazują, jak eksperymentować z analizą danych za pomocą zapytań podstawowych i zaawansowanych, interpretować dane za pomocą statystyk opisowych i funkcji agregujących, eksportować dane ze źródeł zewnętrznych za pomocą potężnych zapytań SQL, pracować z danymi i manipulować nimi, a także jak przyspieszać przepływ pracy analizy danych poprzez automatyzację i optymalizację zapytań. Podczas pracy z książką wykorzystywany jest system PostgreSQL 12, Python 3, Git oraz przykładowa baza danych sqlda, zawierająca spreparowane dane dotyczące fikcyjnej firmy ZoomZoom produkującej samochody elektryczne.

„SQL. Analiza danych za pomocą zapytań” to przewodnik pełen ćwiczeń i opisanych czynności, które należy wykonywać krok po kroku, aby sukcesywnie zdobywać kluczowe umiejętności analityka danych. Rozdziały w książce są tak zorganizowane, aby umożliwić postęp we własnym tempie. Podręcznik skupia się przede wszystkim na rozwijaniu praktycznych umiejętności, dzięki którym można nawigować i tworzyć niestandardowe raporty, a cała nauka opiera się na prawdziwych przykładach, które prowadzą do faktycznych rezultatów. W książce nie ma zbyt wiele niepotrzebnej teorii. Autorzy kładą nacisk na eksperymentowanie z analizą danych, dzięki czemu nauka jest łatwa i przyjemna.

Książka skierowana jest do osób, które miały już jakąś styczność z SQL’em. Co prawda autorzy zamieścili rozdział przypominający czym są relacyjne bazy danych, SQL, podstawowy przegląd operacji i składni SQL’a, jednak za chwilę zaczynają się już konkretne ćwiczenia, więc szybko trzeba tę wiedzę nadrobić. Nauka obejmuje nie tylko pisanie zapytań SQL, ale również pracę z różnymi typami danych, takimi jak JSON, eksplorację zaawansowanych technik, takich jak analiza geoprzestrzenna i analiza tekstu, wykorzystanie metod profilowania i automatyzacji. Jest to idealna pozycja dla początkującego analityka danych, który chce poznać sekret szybkiego i efektywnego pozyskiwania informacji z surowych danych i pozycja obowiązkowa dla każdego, kto na co dzień pracuje z bazami danych i chce rozwijać się w tym kierunku.

Wydawca: Helion (2021)

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Helion, programowanie, recenzja, SQL i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*