Laura Ipsum. Niezwykła wędrówka po Userlandii – przedziwnej krainie informatyki – Carlos Bueno HELION

W tej historii nie pojawia się ani jeden komputer, ale dzięki niej zrozumiecie podstawowe idee informatyki. Książka “Laura Ipsum. Niezwykła wędrówka po Userlandii” nie jest jednak kolejnym podręcznikiem dla dzieci, ale ciekawą opowieścią o przygodach w świecie matematyki, logiki, algorytmów, ale również wielu innych niesamowitych rzeczy związanych z najnowszymi technologiami. Carlos Bueno udowadnia, że można napisać zabawną i zarazem informacyjną książkę dla dzieci, która nie tylko ma je zainteresować i rozśmieszyć, ale również angażować, inspirować i zachęcać do samodzielnego myślenia.

Główną bohaterką opowieści jest Laura Ipsum, która po kłótni z rodzicami gubi się w lesie i trafia do tajemniczej, alternatywnej rzeczywistości – Userlandii. Aby znaleźć drogę do domu, musi ona rozwiązać kilka zagadek i odwiedzić jeszcze dziwniejsze miejsca. I tak zaczyna się jej przygoda w Krainie Czarów XXI wieku. Na drodze Laury pojawia się szeroki zakres dziwacznych postaci i sytuacji, które autor wykorzystuje do wyjaśnienia rzeczywistych pojęć z dziedziny informatyki. Ale nie jest to rodzaj informatyki związany z programowaniem, witrynami sieciowymi, systemami operacyjnymi ani gadżetami. Carlos Bueno zdecydowanie bardziej stara się wyjaśnić podstawowe pojęcia informatyczne, takie jak: problem komiwojażera, górna i dolna granica, rekurencja, sieci, wyszukiwanie binarne, algorytmy, semantyczna bramka i wiele wiele innych. Niezwykle pomocny jest Podręczny przewodnik po Userlandii znajdujący się na końcu książki, w której autor jeszcze dokładniej wyjaśnia wszystkie koncepcje ujęte w każdym rozdziale i zapewnia czytelnikom o wiele bardziej szczegółowe wyjaśnienie. Techniczni dorośli również świetnie będą bawić się podczas lektury, łapiąc wiele żartobliwych odniesień i żargonu informatycznego.

Wędrując po Userlandii, młodzi miłośnicy informatyki będą na każdym kroku rozwiązywać problemy i zagadki natrafiając na fizyczne przejawy komputerowych pomysłów. Wszystkie postacie spotykane po drodze i zdarzenia, różniące się od siebie rodzajami logiki i perspektywami stosowanymi w programowaniu i rozwiązywaniu problemów, będą podsuwać Laurze narzędzia, których potrzebuje, by odnaleźć drogę do domu. Jest to świetna praktyka, służąca do wprowadzenia dzieci do programowania, ale jednocześnie nie ma w książce nadmiaru kodu, ale raczej sprytne analogie, które zachęcają do myślenia ułatwiającego naukę informatyki. Wszystkie hasła i terminy zapewniają z kolei punkty odniesienia do dalszej eksploracji poruszonych tematów.

Laura Ipsum to oczywiście nawiązanie do Lorem Ipsum – fragmentu tekstu stosowanego do prezentacji szablonów stron internetowych i stron czasopism, gdzie w miejsce docelowego tekstu wstawia się ten właśnie cytat łaciński, który jest wymieszanym kawałkiem dzieła Cycerona z 45 roku p.n.e. Po raz pierwszy został on użyty w XV w., a pięć wieków później zaczął być używany w przemyśle elektronicznym i od tamtego czasu pozostał praktycznie niezmieniony. Znany pogląd głosi, że użytkownik może być rozpraszany przez zawartość strony, kiedy interesuje go wyłącznie sam jej wygląd i dlatego wielu webmasterów i designerów używa Lorem Ipsum jako domyślnego modelu tekstu. Lorem Ipsum na wielu stronach oznacza też nic innego, jak strony, które wciąż są w budowie.

Carlos Bueno — inżynier pracujący dla Facebooka, autor wielu artykułów dotyczących programowania oraz budowy i działania internetu. Z pasją pokazuje najmłodszym, czym jest informatyka i jak działają nowoczesne technologie, za co całkiem niedawno został wyróżniony przez Biały Dom.

Ytaelena López — autorka ilustracji, wenezuelska artystka, malarka. Obecnie mieszka i tworzy w San Francisco, w stanie Kalifornia.

Wydawnictwo: Helion (2017)
Wiek: 10+
http://helion.pl/

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii dzieciaki do kodu, Helion, recenzja i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*