JavaScript dla dzieci. Programowanie na wesoło – Nick Morgan PWN

Witajcie w świecie JavaScript – języka sieci www. “JavaScript dla dzieci. Programowanie na wesoło” to stopniowa eksploracja podstawowych pojęć programistycznych, ale nie dajcie się zmylić: książki z cyklu “Programowanie na wesoło” nie są przeznaczone tylko dla dzieci. Jeśli nigdy nie miałeś styczności z kodem, jest to świetne miejsce, by rozpocząć tę przygodę, nawet jeśli jesteś już dorosły. Lekkie wprowadzenie, łatwe zadania, przykłady omawiane krok po kroku w połączeniu z zabawnymi ilustracjami są świetnym początkiem nauki, do której jednak potrzeba sporo cierpliwości i wytrwałości.

JavaScript, w skrócie JS, to skryptowy język programowania, z którym stykamy się na co dzień, gdyż jego najczęściej spotykanym zastosowaniem są strony internetowe. Używa go przeglądarka Chrome, Firefox i Internet Explorer. To właśnie dzięki niemu strona może w określony sposób wyglądać albo reagować na kliknięcia i poruszanie myszą. W tym języku można tworzyć nie tylko całe serwisy internetowe, ale również sterować wieloma urządzeniami. JavaScript jest nie tylko wszechstronny, ale również bardzo elastyczny. Na początek można zacząć od czegoś małego, by w końcu wraz z coraz większym doświadczeniem samodzielnie tworzyć gry, aplikacje oparte na bazach danych, animowane grafiki… I co istotne, do pisania i wykonywania programów JavaScript wystarczy przeglądarka internetowa, która zawiera interpretator, który potrafi odczytać programy napisane w tym języku. Tym samym po napisaniu programu JS możemy podzielić się nim z resztą świata i wysłać swoim znajomym odnośnik, który będą mogli uruchomić na swoich komputerach za pomocą JSFiddle.

Jak każdy kurs, książka rozpoczyna się od szybkiego i prostego wprowadzenia. Dalej pojawią się zmienne, podstawowe typy danych, tablice, obiekty, instrukcje, pętle, HTML, i tak z każdą stroną prowadzić nas będzie do coraz bardziej zaawansowanych tematów: pisania prostej gry, własnych funkcji, obsługi interaktywnych zdarzeń za pomocą jQuery, programowania obiektowego czy tworzenia i sterowania animacjami. Każdy rozdział opiera się na poprzednim, a wyzwania programistyczne w ramkach “Sprawdź się!” pod koniec każdego działu pobudzą szare komórki i zainspirują do tworzenia coraz bardziej skomplikowanych programów. Świetnym pomysłem okazało się również umieszczenie na końcu książki pełnego kodu gry, liczącego ponad 200 wierszy JavaScript, działu “Dla ambitnych” oraz słowniczka, gdzie znaleźć można wszystkie specjalistyczne określenia i definicje przewijające się podczas nauki.

Książkę “JavaScript dla dzieci. Programowanie na wesoło” polecam oczywiście dzieciom od lat 10, dorosłym, którzy rozpoczynają swoją przygodę z kodem oraz osobom, które miały już kiedyś styczność z językiem JavaScript i potrzebują szybkiego odświeżenia. Wszystkie instrukcje są jasne i łatwe do naśladowania, autor używa prostego i zrozumiałego języka, a teoria przeplata się na każdym kroku z przykładami, dzięki którym można faktycznie zobaczyć, co się programuje.

Nick Morgan

Programuje interfejsy w firmie Twitter. Kocha wszystkie języki programowania, ale szczególną słabość ma do JavaScript. Mieszka w San Francisco (w zamglonej zachodniej części miasta) ze swą narzeczoną i włochatym psem o imieniu Pancake. Prowadzi bloga pod adresem: skilldrick.co.uk

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN (2017)
Tekst: Nick Morgan
Ilustracje: Miran Lipovaca
Wiek: 10+

https://ksiegarnia.pwn.pl/

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii dzieciaki do kodu, programowanie, Programowanie na wesoło, recenzja, Wydawnictwo Naukowe PWN i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*