Linux. Wprowadzenie do wiersza poleceń – William Shotts HELION

Książka „Linux. Wprowadzenie do wiersza poleceń” ponownie dostępna na rynku! To kolejne wydanie bestsellerowego podręcznika o rozwijanym od 1991 roku oprogramowaniu open source, którego kod źródłowy może być dowolnie wykorzystywany, modyfikowany i rozpowszechniany. W 2017 roku Android (a tym samym Linux) został oficjalnie okrzyknięty najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie! Kod Linuxa jest otwarty i wydawany na podstawie publicznej licencji GNU, więc może być pobrany i zainstalowany za darmo bez żadnych licencji. Istnieje wiele dystrybucji systemu, które różnią się funkcjonalnością i wymaganiami, dzięki czemu Linux może być instalowany praktycznie na każdym urządzeniu elektronicznym od telefonów komórkowych, przez komputery, aż po najnowsze samochody. Podręcznik Williama Shotts’a jest obszernym i kompleksowym omówieniem tego co dzieje się w wierszu poleceń Linuxa i dotyczy jego współczesnych dystrybucji, jednak większość treści będzie przydatna również dla użytkowników innych systemów uniksowych. Co najważniejsze, zdobyte umiejętności i wiedza dotycząca wiersza poleceń jest długotrwała i raz zdobyta, będzie przydatna przez kolejne lata.

W nowym wydaniu wprowadzono wiele poprawek, wyjaśnień i ulepszeń, część „Tworzenie skryptów powłoki” została udoskonalona pod kątem lepszych przykładów dobrych praktyk tworzenia skryptów, jak również poprawiono kilka błędów. Jest to najprawdopodobniej jedna z najbardziej przystępnych książek na temat Linuxa na rynku. Oferuje pełne wprowadzenie do powłoki zarówno dla nowicjuszy i mistrzów, ale z góry zakłada, że czytelnik nie posiada wiedzy i umiejętności programistycznych i zapewnia bardzo łatwo dostępną ścieżkę nauki dla zupełnie początkujących w tym temacie. Książka skupia się przede wszystkim na korzystaniu z systemu Linux poprzez jego najprostszy i najbardziej efektywny interfejs, a dopiero w drugiej części została poświęcona skryptom. Tym samym nie omawia samych poleceń, ale również uczy jak tworzyć dobre skrypty i uruchamiać je w systemie.

Książka została zgrabnie podzielona na rozdziały i sekcje, w których autor przeprowadza czytelników przez szereg zagadnień, od poruszania się po linii poleceń, po wyrażenia regularne i tworzenie skryptów. Dzięki wielu przykładom i wskazówkom można się poczuć bardziej jak na ciekawym wykładzie, niż na przerabianiu suchej wiedzy z kolejnej książki technicznej. Autor co chwilę wtrąca uwagi i doradza co robić dalej, świetnie dobiera słowa i zaraża optymistycznym nastawieniem do nauki. Co ważne, w każdym nowym rozdziale wykorzystywane są informacje zaprezentowane w poprzednich sekcjach, więc cała wiedza jest świetnie zebrana na potrzeby dalej prezentowanych zagadnień. Tym samym zamiast przeskakiwania z rozdziału na rozdział i uczenia się innego tematu, cała treść przerabiana jest w sposób ciągły i zorganizowany.

Książka „Linux. Wprowadzenie do wiersza poleceń” to prawdziwy must have dla wszystkich osób, które chcą zdobyć szereg cennych umiejętności, z łatwością nawigować i wpisywać polecenia w terminalu, samodzielnie konfigurować środowiska, poruszać się po systemie plików i pracować z popularnym w systemach Unix edytorem vi na co dzień. Najwięcej skorzystają z książki nowi użytkownicy Linuxa, ale będzie to również świetna powtórka i sprawdzenie swoich umiejętności przez osoby, które pracują z tym systemem na co dzień. Jeśli poza graficznym interfejsem chcecie zacząć komunikować się ze swoim komputerem za pomocą dobrego interfejsu wiersza poleceń, to ta książka jest właśnie dla Was.

Wydawca: Helion (2021)
Wydanie II

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Helion, historia informatyki, Linux, programowanie, recenzja i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*