Kod. Ukryty język komputerów – Charles Petzold HELION

Nauka o tym, jak naprawdę działają komputery jest prawdziwą wartością samą w sobie, bez względu na to czy ktoś planuje zostać inżynierem oprogramowania, czy po prostu chce lepiej zrozumieć technologie napędzające świat. Ponieważ jest to dziedzina dosyć skomplikowana, warto ustalić od czego tę naukę najlepiej zacząć. Zdaniem Charlesa Petzolda – amerykańskiego guru programistów, od lat piszącego o komputerach – odpowiedzią na to jest cofnięcie się do historii, tak aby lepiej zrozumieć podstawowe koncepcje, powoli przechodząc od sprzętu telegraficznego z XIX wieku do graficznych interfejsów użytkownika z lat 80. ubiegłego wieku. W swojej kultowej książce „Kod. Ukryty język komputerów”, pierwotnie opublikowanej w 2000 roku, a teraz wznowionej na polskim rynku przez wydawnictwo Helion, autor przenosi czytelnika od alfabetu Morse’a do wczesnych mikroprocesorów z lat 70-tych i 80-tych, jednocześnie dostarczając zarówno przystępnego, jak głębokiego i satysfakcjonującego wyjaśnienia, jak dokładnie działają komputery.

Książka Charlesa Petzolda łączy w sobie kompleksowość z dostępnością i ma na celu poinformować ogół odbiorców o wewnętrznym działaniu komputerów, które stopniowo rozwijały się w czasie. Autor aplikacji pod Microsoft Windows omawia praktycznie każdą innowację technologiczną, która była niezbędna do stworzenia w pełni działającego komputera. Rozpoczynając od koncepcji kodów i kodowania / dekodowania informacji, pisze o kodzie Morse’a, alfabecie Braille’a, wprowadza czytelnika w binarny system liczbowy i algebrę Boole’a. Następnie po zbudowaniu wymaganego fundamentu omawiane są obwody elektryczne, budowa prostego kalkulatora, a wszystko jest jednocześnie przedstawione na licznych grafikach, w tabelach i na przykładach. Po wprowadzeniu do kodów i elektryczności, autor omawia telegraf i opisuje sposoby na wykorzystanie elektryczności do przesyłania zakodowanych informacji. Dalej znajdziemy rozdział o systemach: dziesiętnym, binarnym i szesnastkowym, gdzie również przedstawionych zostało kilka praktycznych przykładów. Następnie o podstawach logiki boolowskiej, działaniu bramek logicznych, pamięci, mikroprocesorach i w końcu wyjaśnienie działania typowego systemu operacyjnego, grafiki komputerowej oraz języki programowania.

„Kod. Ukryty język komputerów” to książka dla każdego, kto chce poznać działanie komputerów. Zrozumienie wielu z przedstawionych koncepcji będzie z pewnością wymagać od osób nietechnicznych trochę cierpliwości i wytrwałości, ale zdecydowanie jest to warte wysiłku. To prawdziwa skarbnica podstawowych informacji i wnikliwych faktów. Charles Petzold stworzył bogate i szczegółowe wprowadzenie do wewnętrznego funkcjonowania nowoczesnych komputerów, zachowując świetną równowagę pomiędzy stylem i nieformalnym tonem, a jednocześnie stosowaniem odpowiedniej terminologii technicznej, aby dokładnie przekazać temat bez unikania precyzji w obawie, że czytelnik zniechęci się przez sporą dawkę technicznego żargonu. To z pewnością jedna z tych rzadkich książek, która jest odpowiednia dla bardzo szerokiego grona odbiorców – zarówno dla tych, którzy prawie w ogóle nie znają tematu, jak i dla doświadczonych programistów. To naprawdę świetna, fascynująca i bardzo pouczająca lektura o tajemnym życiu komputerów, wynalazków i wielu innych inteligentnych urządzeń. Ponadczasowy bestseller, prawdziwy must have w domowej bibliotece!

Wydawca: Helion (2021)

Komentarze

komentarzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Helion, historia informatyki, programowanie, recenzja i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*